قسمت روشنایی تابلو چلنیوم با اس ام دی SMD

روشنایی تابلو چلنیوم : تا قبل از دهه هشتاد در کشور ما لامپ های نئون بصورت فراوان پشت شیشه  مغازه ها، فروشگاه ها و یا داخل حروف نئون پلاستیک استفاده میشد .

که درعین نور زیاد و زیبایی و جلب توجه، بسیار ترد و شکننده بودند و با کوچکترین ضربه شکسته و گاز آن خالی میشد.

لامپ های نئون از ترانس های هسته ای با ولتاژ های بالا تغذیه می شدند .

که معمولا بر اثر شوک دادن قسمت الکترود به بدنه نئون و یا فلزات اطراف باعث شکستن خود لامپ میشد

و یا در زمان بارندگی و یا تماس با آب بازهم باعث شوک دادن و اتصالی در قسمت الکترود میشد و در کل اگر داخل حروف نئون پلاستیک استفاده میشد بسیار مشکل ساز بوده و مدام باید مورد سرویس و تعمیرات قرار میگرفت و در بعضی موارد این اتصالی ها باعث اتش سوزی نیز می شد.

در اوایل دهه هشتاد لامپ های ال ای دی LED وارد صنعت تبلیغات و مخصوصا تابلو سازی شدند.

ال ای دی های شاخه ای جای لامپ های نئون داخل حروف پلاستیک را گرفتند، در ابتدا این ال ای دی های شاخه ای به ظاهر بهتر از لامپ نئون به نظر میرسیدند، ولی خالی از اشکال نبودند چون ضد آب نبودند و هم بر روی تابلو پلکسی حروف، نقاط نورانی پر رنگ ایجاد میکردند.

پس از آن ال ای دی های بلوکی پنج لامپ و سه لامپ جای ال ای دی های شاخه ای را گرفت و این محصول مشکل آب و نقاط نورانی را بر طرف کرد، ولی نور این ال ای دی ها رضایت بخش نبود.

پس از آن شرکتهای چینی ال ای دی های جدیدی بنام اس ام دی SMD تولید و روانه بازار کردند که به نظر بنده یک شاهکار در زمینه ایجاد نور دلخواه داخل حروف بود. اس ام دی ها دارای شدت نور فوق العاده و طول عمر بالا بوده و رزین روی بلوک های آن مقاوم و ضد آب میباشد و نصب آنها بروی پی وی سی PVC بسیار آسان و سریع میباشد.

لامپ های اس ام دیSMD  موجود در بازار دارای نمونه های کره ای نیز میباشند که دارای کیفیت بالا و در عین حال قیمت بالاتری میباشند.

لازم به ذکر است که منبع تغذیه اس ام دی ها ترانس های ۱۲ ولت بوده و مصرف آنها به مراتب کمتر از ترانس های هسته ای با ولتاژ بالا بوده و به همین دلیل اگر صحیح سیم کشی و تقسیم آمپر شود دیگر مشکل حرارت، اتصالی و سوختن نخواهند داشت.

روشنایی تابلو چلنیوم

روشنایی تابلو چلنیوم

نحوه سیم کشی و تقسیم جریان:

پس از آنکه پی وی سی حروف چلنیوم برش خورد نوبت به چسباندن  لامپ های اس ام دی میرسد.

ابتدا سطح روی پی وی وسی باید کاملا تمیز و پاک شود سپس محافظ چسب پشت اس ام دی ها را جدا کرده و لامپ ها را کنار یکدیگر با فواصل بین ۳ ال ۴ سانت چسبانده تا جایی که تمام سطح PVC را پوشش دهد.

چنانچه فواصل بین SMDها بیشتر از حد معمول شود پس از نصب خواهیم دید که حروف چلنیوم دارای نقاط تاریک و کم رنگ خواهد شد.

در این مرحله حروف چلنیوم آماده نصب بوده و باید توسط یک نیروی ماهر و با تجربه بروی سطح کامپوزیت و یا هر جای دیگر نصب گردد.

برای مشاهده نمونه کار های تابلو چلنیوم کلیک کنید .