چلنیوم چیست؟

امروزه در تابلوسازی یکی از پرکاربردترین متریال مورد استفاده چلنیوم می باشد.

چلنیوم فلزی براق و منعطف می باشد که برای ساختن حروف برجسته و برای لبه های ان استفاده می شود.

تابلو چلنیوم این روز ها از متنوع ترین تابلو هایی است که در ایران عزیزمان کاربرد بسیار دارد و تابلوسازان بسیاری برای تابلو تبلیغاتی بیشتر چلنیوم را به مشتری ها پیشنهاد می دهند.

چلنیوم در زبان لاتین channelium تلفظ می شود و از ترکیب دو کلمه Channel + Aluminum  استخراج شده است.

Channel یا همان کانال و چون حروف و یا اشکال بعد از چسباندن لبه چلنیوم به رویه (پلکسی گلاس)که اصطلاحا پلکسی نامیده میشود ، شکل u به خود می گیرد.که همان به صورت کانال می باشد .

در نهایت در زبان لاتین Channel + Aluminum =channelium  یا همان چنلیوم می نامند ، که در زبان عامیانه در کشور ما اصطلاحا چلنیوم نامیده می شود.

هم اکنون در کشور عزیزمان یکی از پر مصرف ترین متریال در تابلو سازی هست که البته سرعت در ساخت ، زیبایی ، تنوع و رنگ در وفور و مهمترین عامل ارزان بودن آن می باشد.

چلنیوم

چلنیوم

تاریخچه چلنیوم

در سال ۲۰۰۰میلادی شرکت mci کشور اسپانیا (spain) برای اولین بار با استفاده از تکنولوژی وعلم مهندسین خود توانستند سطح آلومینیوم را به صورت آیینه و براق دربیاورد به طوری که در ظاهر به صورت استیل می‌ماند .

خصوصیات چلنیوم  ( چنلیوم )

چلنیوم چیست؟ متریال دارای کیفیت بسیار بالا می باشد و در برابر رطوبت ، سرما ،گرما ، و نور آفتاب مقاوم بوده و شکل ظاهری آن تغییر نمی دهد این متریال به هیچ وجه زنگ نمی‌زند و از این لحاظ زیبایی و جذابیت خاصی به حروفسازی می‌دهد.

لبه چلنیوم از داخل ( قسمتی که به تابلو نصب می‌شود) دارای یک نوار اسفنجی می باشد که این نوار از ورود گردو غبار و آب باران جلوگیری می‌کند .

نبودن این نوار اسفنجی باعث می شود که گردو غبار و آب باران بصورت گل درامده وداخل حروف چلنیوم را در قسمتی که پلکسی چسبیده سیاه میکند و حروف برجسته چلنیوم شکل بسیار زشتی به خود میگیرد .

لبه چلنیوم از قسمت بیرونی  کاور نایلونی دارد که مانع از کثیف شدن و خط و خش در هنگام ساخت و نصب می‌شود که در پایان کار نصب استادکار  می بایست کاور نایلونی را از روی سطح چلنیوم جدا کند .

این کاور دارای چسب مخصوص است که در مجاورت نور خورشید مایع چسب خشک شده و باعث می شود که نایلون با چلنیوم بچسبد و به سختی از روی آن جدامشود و اثرات مخربی بر روی سطح چلنیوم جا می‌گذارد.

برای دیدن نمونه کار های تابلو چلنیوم  کلیک کنید.